Jak vyhnat plíseň z domu?
Plíseň v domě neútočí jen na stavbu samotnou a vybavení naší domácnosti. Ten hlavní problém je, že útočí na naše zdraví! Obyvatele domu může začít bolet hlava, často mohou trpět dýchacími a žaludečními problémy, záněty spojivek a vyrážkami a ekzémy. Pak přijde alergie, astma. Některé druhy plísní jsou ovšem tak nebezpečné, že mohou vyvolat i prudké toxické reakce, rakovinové bujení nebo poškození plodu v těhotenství. Vzhledem k těmto rizikům není tedy vůbec žádoucí vytvářet plísním v našich domovech vhodné podmínky k životu. Někdy se ovšem stane, že se nám přes všechnu naši snahu do domu dostanou a zalíbí se jim tam. Pak na nic nečekáme. Musíme je rychle a účinně zlikvidovat!
Rychlá a efektivní první pomoc
Tuto práci zvládneme sami. Věci, které jsou plísní „vyzdobené“ tak, že už je nelze zachránit, tzn. vyčistit či vyprat za použití protiplísňového přípravku, rovnou vyhodíme. Jde například o koberce, matrace, ložní prádlo, ale i hračky, oblečení, boty a podobně. Okenní rámy a skříně (případně jiné napadené kusy nábytku a vybavení bytu) pečlivě vyčistíme a vystříkáme vhodným přípravkem na plísně v interiéru. Plesnivou zeď nejdříve nastříkáme protiplísňovým přípravkem. Lze použít například „Savo“. Pak ještě za vlhka (aby se spóry plísně co nejméně dostávaly do vzduchu) za pomoci špachtle odstraníme vrstvu s plísní. Provedeme ještě dvakrát protiplísňový nátěr. Nakonec vymalujeme barvou s protiplísňovou složkou. Během doby, co provádíme tyto práce musíme pořádně větrat!
Co dělat, aby se nevracela
Ty nejlepší životní podmínky nacházejí plísně tam, kde je vlhko (vzdušná vlhkost přes 60 %) a teplota 20 až 25°C. To se stává v obydlích, kde málo topíme a málo větráme. Nejčastěji plíseň začne růst a „kvést“ na rámech oken, na stěnách za nábytkem a na něm. Následují věci ve skříních nebo úložných prostorách postelí. Daří se jí také v málo větraných prostorách koupelen a WC, v neudržovaných klimatizačních zařízeních. V některých domech se začne pravidelně objevovat vždy s příchodem chladného a vlhčího počasí. Je potřeba často větrat, a při tom se postarat o dostatečné vytápění. Vlhko musí z domu!
Proč máme doma vlhko?
Někdy je příčina vlhkosti v domě jasná. Pokud byl postižen povodní, nehodou vytopen při nějaké nehodě „zevnitř“. Někdy musíme při odhalení příčiny více zapátrat. Často jsou na vině nevyhovující, špatná okna. Pokud mají nedostatečnou izolační vrstvu, dostane se studený vzduch k vnitřním tabulím. A pak se začnou rosit. Pomůže jen jejich výměna za kvalitnější. Pokud vlhkost prochází do domu zdivem, vyžaduje to poněkud větší a také finančně náročnější zásahy (například vysušení a izolace zdí, impregnace zdiva). Tyto práce patří do rukou odborníků!