Samozřejmě je velice příjemné pokud si doma něco uděláme sami, ale když se začneme svou činností blížit k práci odborníka, tak bychom činnosti měli raději zanechat. Jistě každý z nás zná ten příjemný pocit, například když si sami vyměníme žárovku nebo přivrtáme poličku, ale je potřeba vytyčit hranici, kdy ani sebelepší videonávod na internetu nám nepomůže a ani by neměl pomoci.
Jako dobrý případ můžeme použít elektrické přístroje. Jistě každý zvládne vyměnit plastový kryt zásuvky, pokud bude řádně dodržovat bezpečnostní pokyny, ale rozhodně by se žádný laik neměl pouštět do zapojování elektrického vedení do zásuvky. V odborné terminologii např. pojišťoven se pro tento případ používá označení „neodborná instalace“. Jako hraniční lze poznat, pokud je v návodu u přístroje uvedeno, že neodborným zásahem dochází k porušení záruční doby. Proti tomuto opatření bývá i speciální samolepka na krytu přístroje vedoucí přes spoje, která se při otevření musí poškodit.
Dobrým poznávacím znamením může být, že návody na internetu začnou být omezené nebo laikovi nesrozumitelné, pokud chce některý problém odstranit sám. Je důležité si uvědomit, že lidé, kteří se odborné činnosti věnují „nespadli z nebe“, ale museli nějakým způsobem ke své odbornosti přijít, ať již zkušenostmi nebo studiem a následným skládáním zkoušek.
Tento fenomén nepanuje však jen u řemeslných pozic, ale i u daleko odbornějších činností jako je například lékař nebo právník. V dnešní době internetu je možné si mnoho věcí dohledat sami, ale nikdy nenahradíte znalosti z praxe v daném oboru, navíc někteří lidé mohou na internet napsat schválně zavádějící rady.
Závěrem si povšimněte, že například pokud zadáte do vyhledávače kupní smlouva, vyběhne vám několik typů. Můžete je použít, ale spíše na tom ztratíte, pokud nebudete mít štěstí. Stejně tak, pokud se budete snažit ušetřit na jakémkoliv řemeslníkovi, můžete ve výsledku zaplatit ještě více za opravu škody, kterou jste svým jednáním způsobili.