Vánoce nejsou jenom o dárcích, vyzdobené domácnosti a sváteční tabuli. Vyčerpaní z příprav na tyto svátky, si je moc neužijeme. Je zapotřebí si odpočinout a zkusit několik z vánočních rituálů. Smysl Vánoc spočívá hlavně v lásce a přátelství, ale také v úctě k zesnulým. Štědrovečerní tabule je tak u mnohých stolů obohacena o jeden talíř navíc. Počet hostů by měl být jednak sudý, protože jinak, dle lidových pověr, chodila Smrt obhlížet prostřené stoly a při lichém počtu talířů se prý vracela další rok pro jednoho z rodiny. Hospodyně ji tak chtěly obelstít a vyhnout se neštěstí, prostíraly tedy o jedno místo víc. Také druhou variantou je, že prázdný talíř sloužil buďto náhodnému pocestnému, nebo pro někoho, kdo hodovat s rodinou již nemohl.
Z významných vánočních zvyků se stále dodržují lodičky ze skořápek ořechů, nakapané voskem a s malou připevněnou svíčkou. Čí loďka doplave dále, čeká ho dlouhý život. Házení střevícem se týká hlavně svobodných mladých dívek. Aby se nejdříve vdaly, postaví se čelem zad ke vchodovým dveřím a střevíc za sebe hodí. Když je špička boty směrem ven, dívka se vdá. Lití olova je známé tím, že se při něm musí myslet na svoji budoucnost. Tvary, které vznikají vlitím roztaveného olova do vody, mají mnoho významů: lásku, rozchod, cestování, peníze, štěstí, dlouhý život a mnoho dalších. Při úklidu by se také mělo vymetat neštěstí, takže nový smetáček a úklid ve směru hodinových ručiček byl zaručeným rituálem ke štěstí. Krájení jablíček se líbí dětem. Po večeři se rozkrojí jablko, krásná hvězdička věští po celý rok zdraví celé rodiny.
Polibek pod jmelím má dlouho historii. Větvičky jmelí se zavěšují nad štědrovečerní stůl, nad postel nebo nad dveře, protože přináší rodině štěstí. Podle moravského přísloví ten, kdo se pod jmelím políbí, druhému se přislíbí. Čím více má větvička bobulek, tím více bude štěstí v dalším roce. Tři vlašské ořechy, rozlousknuté po štědrovečerní večeři, mají také svoji symboliku. Jádra se vyndají, do jedné skořápky se nasype hlína, do druhé se vloží kousek chleba a třetí skořápka je na minci. Vše se pak slepí k sobě a vrátí zpět do mísy s ořechy. O půlnoci si každý člen rodiny vezme jeden ořech, hlína značí chudobu, chléb spokojený život a peníze bohatství.