Státní správa v zemích jižní Evropy se od druhé poloviny devadesátých let, nekontrolovaně zhoršuje. A viníkem je Euro. Což má na vině i zhoršující se situaci migrační krize. Řecko a Itálie nebyly na přijetí jednotné měny připravené. Přílivem tak zvaných „levných peněz“ došlo k rozkladu tamního právního systému, kvality veřejných peněz nebo k útlumu v potírání korupce. Tento společenský úpadek má bohužel negativní efekt i na migrační krizi.
Britský deník Gaurdian dokonce hovoří o „zmatlané“ uprchlické krizi ze strany Řecka. Dále vypočítává, že od roku 2015 EU napumpovala do Řeckého rozpočtu na pomoc při humanitární krizi bezmála 18 miliard korun, což odpovídá na 300 tisíc koruna pro jednoho uprchlíka. Je pravdou, že peníze z velké části procházeli přes mezinárodní humanitární organizace, u řady finančních projektů byla koordinátorem s právem veta právě řecká vláda. A právě nešťastná koordinace mezi řeckou vládou a humanitárními organizacemi akci prodražuje a komplikuje.
Nezapomínejme ale na to, že řeckou vládu v letech 2015 velmi protěžovala aspoň v první polovině roku zbobtnalá dluhová krize. Což ke vší smůle vládnoucí strana Syriza svými postoji ještě více vygradovala. Když bychom tento fakt přešli a mávli nad ním rukou, tak je stejně neomluvitelné, že k degeneraci státní správy dochází dlouhodobě.
Ať nevrháme špatné světlo jen na řeckou stranu
Přes Itálii totiž míří druhý významný proud migrantů. Francouzský Ekonom Eduardo Challe v aktuální publikované studii hovoří o zhoršení kvality státní správy i v Portugalsku a Španělsku. Nazval jí Institucionální úpadek jižní Evropy.
Jako úpadek můžeme považovat snižující se boj s korupcí a slabé výkony vládních institucí, což povede k snižování produktivity jižní eurozóny. Zdrcující dopad to bude mít hlavně na životní úroveň mladší generace, které bude mít nižší životní hladinu než jejich rodiče. Tento efekt může mladé lidi přivést do náruče ultralevicových politických uskupení jakým je právě Syriza.
Sečteno a podtrženo
Za ekonomickou degenerací na jihu eurozóny je dle uváděné studie jednotná měna euro. Když bylo zavedeno euro, začalo se na Itálii a Řecko pohlížet stejně jako na Německo. Čímž jižanské euro zemně získali na důvěryhodnosti investorů. Proud investic logicky snižoval tamní úrokové sazby. Například Španělsko dosáhlo v roce 2005 v úrokových sazbách na mínus jedno procento, čímž se dostalo na lepší pozici než Německo.