Znáte tu písničku nahranou Banjo Bandem Ivana Mládka a nazpívanou Luďkem Sobotou, která pojednává o Petřínské rozhledně? V textu se vyskytuje i námět točitých schodů, které jsou typické snad pro všechny rozhledny, a ta Petřínská není výjimkou. Točité schody jsou zajímavý vynález, a jestliže se na takovou rozhlednu zadíváte z dálky, zjistíte, že točité schodiště vlastně nepotřebuje mnoho prostoru pro své umístění, vystačíte tu s docela úzkým tubusem. A právě této vlastnosti se využívá při výstavbě či rekonstrukci schodišť i v rodinných domech.
Jestliže si necháte vystavět točité schody, pak získáte některé zajímavé výhody:
Úzký tubus – o něm jsme se již zmínili, a tak jen připomene, že schody můžete mít kdekoli v obytném prostoru a nepotřebujete k tomu žádné další stavební prvky. Točité schody jsou v podstatě samonosnou konstrukcí a můžete jí umístit o doprostřed místnosti, což bývá nejen na rozhlednách, ale i na mnoha jiných stavbách. Takovéto řešení je poměrně atraktivní a lákavé zejména pro děti i pro vaši návštěvu, která se jistě bude po takovém schodišti jít proběhnout.
Nezabírají místo – ostatní typy schodišť zabírají v obytném prostoru spoustu místa, například lomené schodiště vám ukrojí i několik čtverečních metrů z obytného půdorysu, ovšem schody točité nezaberou téměř nic. Hodí se i do prostor vysloveně malých, kde musíte šetřit každý čtvereční metr.
Nevýhoda točitého schodiště – měli bychom se tu také zmínit snad o jediné nevýhodě tohoto řešení, a sice o stěhování velkých břemen. Skrze točité schody bude velmi obtížné, či dokonce nemožné, přestěhovat starožitný nábytek, velké chladničky, mrazicí boxy, klavíry a podobné velké předměty. Musíte s tím počítat včas a stěhování zařídit jinak, například oknem či balkonem, anebo do horních prostor tak velké předměty vůbec neumísťovat.